Verilerinizin çevresel bir maliyeti vardır

Çoğu insan iklim değişikliğine katkıda bulunanları düşündüğünde, petrol, inşaat ve ulaşımı düşünmeye eğilimlidir. Yine de emisyonların önemli ve artan bir oranı dijital teknolojiden kaynaklanmaktadır. 

Verilerinizin çevresel bir maliyeti vardır

E-postaların altında ‘yazdırmadan önce düşünün’ mesajlarını görmeye alışkınız, ancak şimdi bir akademik araştırma ekibi daha derinlemesine düşünmemiz gerekip gerekmediğini ve bu e-postayı gönderip göndermememiz gerektiğini soruyor.

Tüm çevrimiçi etkinliklerin çevresel bir maliyeti vardır: Her e-posta paylaşıldığında, bir dosya indirildiğinde veya bir web sitesi yenilendiğinde maliyet artar. Bir e-posta imzasına basitçe bir resim eklemek, e-postanın bir ek içerecek ve verileri göndermek, almak ve depolamak için gereken enerjiyi artıracağı anlamına gelir. Bu artış küçük gibi görünse de, binlerce insan günde yüzlerce e-posta gönderdiğinde hızla artıyor.

Şimdi akademisyenlerden oluşan bir ekip meslektaşları ve üniversiteleri dijital ayak izleri hakkında daha derinlemesine düşünmeye ve dijital çalışmalarının karbon ayak izini azaltmak için yeni yollar önermeye çağırıyor. 

Dijital Beşeri Bilimler İklim Koalisyonu (DHCC) bir “ Araç Seti ” üretti.(Yeni pencerede açılır)” bireylerin ve kuruluşların hem para tasarrufu sağlayabilecek hem de gezegeni kurtarmaya yardımcı olabilecek daha iyi dijital seçimler yapmalarına yardımcı olmak için.

Araç Seti, yalnızca kişisel sorumluluğa odaklanmaz. Bilgi iletişim teknolojisi kullanımının küresel sera gazı emisyonlarının %1,8 ila %3,9’una katkıda bulunduğu tahmin edilmektedir. Daha dijital bir dünyaya doğru ilerlerken bunun önemli ölçüde artacağı tahmin ediliyor – bu nedenle Araç Seti, kurumların büyük bir etkiye sahip olacak çeşitli değişiklikleri nasıl yapabileceklerine de bakıyor.

Bu değişiklikler, yenilenebilir enerji kullanan bulut sağlayıcılarının seçilmesini veya eski cihazların değiştirilmesi yerine onarılmasını içerir. Ulaşım, sera gazı emisyonlarına katkıda bulunan bir başka önemli faktördür ve araştırmacılar sık ​​sık konferanslar ve saha çalışmaları için seyahat ederler. Kurumlar da seyahat politikalarını uçak yerine tren yolculuğunu teşvik edecek şekilde değiştirebilirler.

Araç Seti’nin amacı, akademisyenlerin ve kurumların daha iyi seçimler yapmasına yardımcı olarak hem enerji hem de para tasarrufu sağlamaktır.

Dijital Yaklaşımlar Literatürü Kıdemli Öğretim Üyesi Christopher Ohge şunları söyledi:

“Dijital araştırma ve veri paylaşımıyla ilgili sorunlardan biri, sürecin çok uygun ve ön maliyetlerin çok düşük olmasıdır. Örneğin, bir e-posta göndermek, siz veri aktarımının görünmeyen maliyetlerini inceleyene kadar “ücretsiz” görünür. Ve kripto para birimlerinin enerji maliyetlerinin farkında olsak da, Yapay Zekanın (AI) etkisinin de çok büyük olabileceğini anlamaya yeni başlıyoruz.

“Hem kendimiz hem de kurumlarımız için elektrik maliyetlerini düşürmenin yanı sıra karbon etkimizi nasıl azaltabileceğimiz konusunda bilgi sağlayacağını umduğumuz Araç Takımı’nı piyasaya sürmekten büyük heyecan duyuyoruz.”

Araç Seti’ne şu adresten erişin: 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir